
Akupunktura je starokineska metoda liječenja uz pomoć igala koje se zabadaju u određene točke na koži.
Sama riječ je latinskog podrijetla (acus = igla,pungere = zabadati).
Metoda je dobila ime od europskih misionara koji su posjetili Kinu krajem 16.st. i prvi donijeli glas u Europu o liječenju na kineski način.
Nastanak akupunkture vezan je uz priču o ratniku ranjenom strijelom. Strijela je izvađena i rana je zacijelila. Zatim je primjećeno i da je izliječena njegova bolest na drugom dijelu tijela. Akupunktura se spominje u staroj Kini već 2800.god.pr.n.e. Huang Di Nei Jing – Žuti car (2698. – 2596.g. pr.n.e.), autor je prvog pisanog dijela o medicini.
Napisano je u obliku dijaloga cara i njegovog liječnika, a sastoji se od dva dijela:
- “Jednostavna pitanja” – koja sadrži principe opće medicine i
- “Magična vrata” u kojem opisuje razne terapijske metode- herbalnu akupunkturu,liječenje energijom i kirurgiju.
Prvo saznanje o akupunkturi u Europu su donijeli misionari krajem 16.st. i već 1682.g. u Londonu je obranjena prva disertacija iz područja akupunkture.
No,najzaslužniji Europljanin je George Soulie de Morant,diplomat koji se posvetio proučavanju akupunkture i kojeg su Kinezi proglasili “liječnikom učiteljem“. Zahvaljujući njemu, 1946.g. je osnovano međunarodno društvo za akupunkturu sa sjedištem u Parizu.
1979.g. Svjetska zdravstvena organizacija priznala je akupunkturu kao metodu liječenja i sastavila listu bolesti koje se uspješno tretiraju tom metodom-npr.:
- periartritis ramena
- sportske povrede
- išijas
- kontrakture i ankiloza zglobova
- reumatski artritis
- tenosinovitis
- neuralgije
- periferne povrede živca
- glavobolje
- migrene
- stres
- kronični umor
- neuroze
- hipertenzija i hipotenzija
- rinitis
- alergije
- bronhitis
- astma
- upale sinusa
- šum u ušima-tinitus
- probavne smetnje
- neplodnost
- neuredne menstruacije
- dismenoreja i popratne tegobe
- razne kožne bolesti
- kozmetički tretmani (bore, celulit)
- usporavanje procesa starenja
- bolesti ovisnosti – debljina, pušenje
Kako djeluje akupunktura?
Znanstvena istraživanja mehanizma djelovanja akupunkture započela su prije otprilike 30 godina.Da bi lakše shvatili tradicionalne i moderne teorije,moramo znati što se zapravo događa prilikom tretmana.
Postoje subjektivni i objektivni osjećaji:
subjektivni – bol (ovisi o umješnosti akupunkturologa) i fenomen De Qi (dubinski bolni osjecaj punoće,trnjenja ili bockanja)
objektivni – analgezija, sedacija, homeostaza, imuni sistem i psihološki efekt.
Od novijih znanstvenih teorija,spomenimo teoriju oslobađanja endorfina. Endorfin je prirodno djelujući neuropeptid koji se veže za receptore- stanice bola u mozgu, te ima izrazito analgetsko djelovanje.
Stimulacija akupunkturne točke izaziva oslobađanje tog hormona i upravo zato se akupunkturom vrlo uspješno tretiraju razni bolni sindromi.
Tehnike liječenja akupunkturom
Prve igle koje su Kinezi upotrebljavali bile su kamene, zatim koštane i od bambusove trske. Razvojem metalurgije počinju se upotrebljavati i metalne igle.
Danas su u upotrebi tanke igle od nehrđajučeg željeza i različitih legura.
Razvojem tehnike,sve se više koriste jednokratne igle, čime se izbjegava opasnost prijenosa zaraznih bolesti.
Termopunktura ili moksibustija – upotreba suhog lišća mokse iz kojeg se toplina emitira na pojedine dijelove i točke ljudskog tijela.
Uz klasične akupunkturne tretmane, sve se češće primjenjuje i elektroakupunktura, elektropunktura i u zadnjih nekoliko godina laser akupunktura.
Elektroakupunktura-dubinska elektrostimulacija kroz uvedene igle.
Elektropunktura prema Voll-u zapravo je metoda koja se izvodi pomoću aparata zvanog EAV organometar, koji je razvio Nijemac dr.R.Voll.
Koristi se i za terapiju i za dijagnostiku.
Laser akupunktura – bazira se na djelovanju laserskog svijetla koje je monokromatsko, polarizirano i koherentno.To je aseptična, neinvazivna i bezbolna metoda, koja ako se pravilno primjenjuje nema popratnih štetnih efekata.
Usmjeruje se na kožu u razdaljini od 0-5 mm i ovisno o jačini lasera,točke se stimuliraju 5 – 30 sec.
Pacijenti danas sve više traže ovu metodu liječenja.
Nekoliko je razloga – ona je individualna (za vrijeme tretmana terapeut se potpuno posvećuje jednom pacijentu), potpuno bezbolna, isključena je mogućnost zaraze (AIDS, Hepatitis B,C) i kratkotrajna – oko 15 minuta.
UŠNA AKUPUNKTURA
Uho je samostalni mikro sustav koji djeluje na čitavo tijelo.Kod ušne akupunkture postoji točan raspored točaka baziran na konceptu okrenutog fetusa.Glava je locirana na dnu uha,stopala na vrhu,a tijelo između.
Sistem dijagnoze i tretmana ušne akupunkture je novijeg datuma.Naime,francuski liječnik neurolog dr.Paul Nogier,promatrao je pojavu ožiljaka na ušima pacijenata koje su od išijasa uspješno liječili narodni liječnici.On je napravio mapu uha baziranu na konceptu obrnutog položaja fetusa u maternici.Njegov je rad prvo objavljen u Francuskoj,zatim u njemačkom Akupunkturnom društvu i tek na kraju preveden i na kineski jezik.
Dok tjelesna akupunktura koristi dijagnozu pomoću pulsa i jezika,aurikularna dijagnoza otkriva i najmanje probleme na tijelu promatranjem dijelova uha koji su promijenjene boje,osjetljivi,ljušte se ili imaju povećanu provodljivost kože.
I tjelesna i ušna akupunktura mogu se koristiti za ublažavanje bolova ili različitih patoloških stanja organizma upotrebom akupresurne masaže,akupresure,magneta,prosa,akupunkturnih igala,elektroakupunkture i laserske stimulacije.
Ušna akupunktura se koristi za tretiranje širokog spektra kliničkih poremećaja koji uključuju glavobolje,kroničnu bol u leđima,povišeni krvni tlak,alergije,stresna stanja,odvikavanje od pušenja,nesanicu,mršavljenje….
Nasuprot tjelesnoj akupunkturi,ubadanje iglica u ušnu školjku može izazvati osjet bola,topline,težine,a uho može postati crveno i osjetljivo. Ali,treba naglasiti da je ova reakcija privremena. Terapija ušnom akupunkturom provodi se na dva načina:zabadanjem iglica u određene točke na uški,s tim da iglice ostavljamo 30 minuta-preporuča se provoditi tretman svaki drugi dan(akutni slučajevi 5-10 tretmana, a kronični 10-20).Drugi način je postavljanje tzv.intradermalnih-trajnih iglica,koje pacijent stalno nosi i može ih sam stimulirati, a mijenjaju se svakih sedam dana.
Kontraindikacije i eventualne komplikacije:
- ne tretirati određene točke kod trudnica
- ne tretirati alkoholiziranog pacijenta
- nakon tretmana neki pacijenti(iako vrlo rijetko) mogu imati vrtoglavice,biti pospani,te trebaju leći neko vrijeme
Ušna akupunktura je ekonomičnija i lakša za primjenu, jer ne zahtijeva skidanje pacijenta, kao što je to slučaj s tjelesnom akupunkturom. Uho je lako pristupačno za postavljanje dijagnoze i za tretman dok je pacijent u sjedećem ili ležećem položaju